Kluzná ložiska bronz, železo, ocel

Kluzná ložiska ze slinutého bronzu a železa

Samomazná pórovitá ložiska jsou určena pro pracovní podmínky s omezeným mazáním, vhodná pro statické a dynamické zatížení. Vyrábějí se technologií práškové metalurgie z kovových prášků. Tvoří je porézní bronzová (železná) matrice napuštěná olejem, který při provozu ložiska slouží jako mazivo kluzného uzlu. Samomazná bronzová (železná) pouzdra ze spékaných prášků splňují vysoké nároky na výborný chod bez domazávání.

Katalog kluzných ložisek ze slinutého bronzu najdete zde.
Katalog kluzných ložisek se slinutého železa najdete zde.

Kluzná ložiska z masivního bronzu

Odstředivě litá pouzdra jsou určena pro pracovní podmínky s hydrodynamickým a omezeným mazáním na přenos rotačních nebo posuvných pohybů. Umožňují zachytávat statické a dynamické radiální i axiální síly. Vyrábějí se z kvalitních surovin v různém složením. Jsou určena na různé kluzné uzly na přenos i těch největších zatížení.

Katalog kluzných ložisek z masivního bronzu najdete zde.

Kluzná pouzdra z bronzu s grafitovými hnízdy

Ložiska jsou vyráběna z litého bronzového materiálu s vsazeným speciálním tuhým mazivem. Základní kov je vhodný pro vysoce zatěžované aplikace a tuhé mazivo umožňuje použít ložisko bez dodatečného mazání. Ložiska poskytují výborný výkon a to bez mazání a při podmínkách jako je nízká rychlost a extrémní vysoké či nízké teploty. Mazací zásobníky jsou rozmístěné speciálním způsobem po povrchu ložiska, proto je celá plocha ložiska mazaná při pohybu. Tyto zásobníky maziva pokrývají 20-30% povrchu ložiska.

Katalogový list kluzných pouzder z bronzu s grafitovými hnízdy najdete zde.

Kluzná pouzdra bronzová s kapsičkami

Zakružovaná celobronzová kluzná pouzdra jsou určena pro pracovní podmínky s hydrodynamickým a omezeným mazáním na přenos rotačních nebo posuvných pohybů. Umožňují zachytávat statické a dynamické radiální i axiální síly. Vyrábějí se  z celobronzových pásů, ve tvaru dělených pouzder s mezerou mezi stykovými plochami ve volném stavu. Kluzná vrstva je vyrobena jako celomazací, po celém kluzném povrchu je kosočtvercové nebo kruhové vroubkování, které zabezpečuje držení maziva. Touto úpravou kluzné plochy se podstatně zvyšují kluzné vlastnosti uložení.

Katalogový list kluzných pouzder bronzových s kapsičkami najdete zde.

Kluzná pouzdra bronzová s otvory

Zakružovaná celobronzová pouzdra jsou určena pro pracovní podmínky s omezeným mazáním na přenos rotačních nebo posuvných pohybů. Umožňují zachytávat statické a dynamické radiální i axiální síly. Jsou vyráběna z kvalitních polotovarů na bázi mědi s mazacími otvory na povrchu. Při montáži se tyto otvory v pouzdře naplní mazivem. Otvory různého průměru jsou uspořádány v určitých úhlech a hustotě. Toto konstrukční řešení podstatně zvyšuje kluzné vlastnosti pouzder a několikanásobně prodlužuje intervaly domazávání. Je možné vyrobit pouzdra s přírubou na zachytávání axiálních sil.

Katalogový list kluzných pouzder bronzových s otvory najdete zde.

Kluzná pouzdra z kalené ocele

Jako materiál pro výrobu kalených pouzder je použita uhlíková ocel, která je povrchově kalena do hloubky 1,5 mm na tvrdost minimálně 52 HRC, měkké houževnaté jádro. Tato kluzná ložiska mají vysokou zatížitelnost nad 150 N/mm2, jsou vhodná pro rotační i oscilační pohyb, mají dlouhý domazávací interval. Jsou vynikající při vysokém zatížení a nízké rychlosti, mají dobrou odolnost vůči nárazům a dobré vlastnosti při používání v abrazivním a nečistém prostředí. První namazání při montáži je nutné. Kluzná ložiska z kalené uhlíkové ocele lze vyrábět podle výkresu zákazníka s mazacími otvory, drážkami atd.

Katalogový list kluzných pouzder z kalené ocele najdete zde.